Výroba / Čo je materiál WOOD-PLASTIC COMPOSITE (WPC) a všetko o WPC technológii

Čo je materiál WOOD-PLASTIC COMPOSITE (WPC)

WPC materiál

DREVENÉ VLÁKNA – 60 %

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HDPE (+ aditíva) – 40 %

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ako názov napovedá, wood-plastic composite čiže WPC je kompozitný materiál zložený z dreva a polyméru, v našom prípade v pomere 60% drevnej hmoty a 40% HDPE. Hlavnou výhodou a účelom používania materiálu WPC je, že si zachováva tie najlepšie vlastnosti dreva (je príjemný na dotyk, má prirodzený vzhľad) a zároveň eliminuje jeho problémy (praskanie, tvorbu triesok, blednutie). Nemusí sa však oproti drevu nijako impregnovať, natierať ani inak povrchovo upravovať či ošetrovať.

Dôležitým faktorom kvality materiálu je aj využitý polymér HDPE – čiže High Density Polyetylén. Vďaka nemu materiál získava žiaduce vlastnosti a pritom stále vyzerá ako drevo. Kompozitné materiály sa rozšírili vďaka zvládnutiu technológie ich výroby najmä v 90. rokoch minulého storočia a ich obľuba stále rastie

V SKRATKE: Akú používame výrobnú technológiu a na čo slúži?

Dlhoročné pozitívne skúsenosti s predajom výrobkov produkovaných Strandex technológiou a ich nebývalou kvalitou nás inšpirovali k založeniu vlastnej výroby priamo v ČR. Pre výrobu našich produktov využívame technológiu patentovanú americkou spoločnosťou Strandex Corp, ktorá je lídrom v oblasti vývoja aj výroby WPC technológií. V roku 2013 tak bola zahájená výroba v ČR. Prezrite si zahájenie výroby v nasledujúcom videu.

Naše produkty – v súčasnej dobe terasové, plotové dosky a obklady (vrátane príslušenstva – nosičov a zakončovacích líšt) sú teda od začiatku až do konca vyrábané výhradne v ČR. Súčasťou výrobného procesu je aj výroba materiálu WPC čiže wood-plastic composite, z ktorého sa len potom vyrába konečný produkt. Vďaka tomu môžeme ovplyvňovať kvalitu produktov už od začiatku, a to použitím iba tých najkvalitnejších surovín.

Vlastná výroba nám tiež umožnuje zákazníkom ponúknuť oproti predajcom WPC produktov veľa benefitov. Môžeme ponúknuť vyššiu kvalitu, presnosť a flexibilitu výroby, vysokú objemovú produkciu, 6 ročné skúsenosti v odbore inštalácie materiálov WPC a celé spektrum farieb a povrchov našich produktov, ktoré sa v budúcnosti budú naďalej rozširovať o nové typy a farby. Vďaka overenej technológii a nebývalej kvalite materiálu WPC tiež ponúkame záruku až 25 rokov proti drevokazným hubám, hnilobe a hmyzu.

LICENCIA STRANDEX: „200 rokov skúseností“ a „100 000 míľ dosiek“ po celom svete

K výrobe našich produktov využívame výrobnú technológiu licencovanú spoločnosťou Strandex Corporation, ktorá má bohatú históriu, pretože na americkom trhu pôsobí už od 90. rokov 20. storočia. Spoločnosť sa zaoberá najmä vývojom a výrobou technológií na výrobu materiálu WPC a produktov z tohto materiálu. Najčastejšie sú to terasy, ploty, fasádne obklady, okná a pod. Ich technológia prechádza neustálym vývojom a zdokonaľovaním.

V súčasnej dobe tak máme k dispozícii jednu 
z najmodernejších WPC technológií na svete, 
riadenú laserovým systémom.

Strandex o sebe sám prehlasuje, že k vývoju svojich technológií využíva viac ako „200 rokov skúseností“ svojich odborníkov. Dokladom kvality jej technológií je tiež fakt, že počas 20 rokov pôsobenia na trhu vyrobili držitelia ich licencie viac ako 100 000 míľ terasových dosiek z WPC (drevo + HDPE). Tieto dosky sú dodnes používané rodinami aj firmami po celom svete: „Je to dosť na to, aby sa nimi zemeguľa obmotala 4 krát“, hovoria zástupcovia spoločnosti Strandex. Výrobky, ktoré sú produktom ich technológie, sú navyše predávané po celom svete a sú tak vyskúšané v najrôznejších klimatických oblastiach – od horskej arabskej púšte až po dažďové pralesy v Brazílii.

Technológia výroby

Všeobecne spočíva princíp výroby v spojení drevených vlákien alebo drevenej múčky s polymérmi HDPE. Do procesu spájania oboch substrátov vstupujú ešte ďalšie materiály – ktoré sú ale prakticky nezaznamenateľné a pomáhajú bezproblémovému spojeniu oboch materiálov. Ďalšie prímesi tvoria samozrejme farby a pigmenty podieľajúce sa tak na celkovej finálnej podobe materiálu WPC. Proces spájania – extrudovania + pretláčania + kompresia – sa uskutočňuje za zvýšených teplôt a konečného profilu sa dosahuje pretláčaním produkovaného materiálu tryskou požadovaného tvaru. Nasleduje chladenie a finálne úpravy povrchu produktu.

Veľkou otázkou je, aké kombinácie akých materiálov sú pre kvalitu a trvanlivosť najlepšie. A to je práve súčasť patentov a dlhého výskumu a vývoja. Kvalita výsledných produktov potom môže byť priepastná